GPS 12 - ekran kompasu GPS 12 - ekran pozycji Uwaga! Artykuł raczej historyczny, bo od dawna mam już innego GPS GPSmap60CSx) GPS czyli Global Positioning System, to nowa jakość jeśli chodzi o turystykę. Nie wnikając zanadto w szczegóły techniczne (o tym na Internecie można sporo poczytać, również i po polsku) polega to na tym, że mając na niebie satelity oraz odbiornik GPS w ręku możemy ustalić swoje położenie z dokładnością do kilku, kilkunastu metrów.

Do niedawna sygnał GPS był zakłócany dla odbiorników cywilnych
i dokładność pozycji wynosiła około 100m, teraz bez zakłóceń dochodzi do 15 m, co w zasadzie wystarcza. Od niedawna jest dostępna dodatkowa korekcja WAAS zwiększająca dokładność do 3 m (do uzyskania w nowszych modelach).

GPS 12 - ekran mapki
Najpopularniejszymi w Polsce odbiornikami GPS są produkty firmy Garmin, te bardziej zaawansowane (i droższe) mają wbudowane mapy, te tańsze umożliwiają tylko wczytanie sobie śladów (track), tras (route) i punktów (waypoint). Sam używam tańszego modelu GPS 12, który jednak mi wystarcza na Jurze, bo mając dokładne mapy, w skali 1:25 000 mogę wczytać do odbiornika dowolną trasę i ustalić interesujące miejsca za pomocą waypointów. Możemy sobie wyznaczyć trasy korzystając z waypointów. Do współpracy odbiornika GPS z komputerem potrzebny jest odpowiedni program i kabelek. Najpopularniejszym programem jest OziExplorer, który oprócz transmisji danych umożliwia rejestrację zesknowanych map.

Można też stosować GPS odwrotnie, czyli chodząc po Jurze rejestrować ślad (track), zbierać punkty (waypointy) i po powrocie do domu wgrać je do komputera i nanieść na mapy. Tak właśnie zbieram waypointy położenia jaskiń na Jurze, niestety tych danych nie udostępniam, by nie dostały się w ręce wandali jaskiniowych, których na Jurze nie brakuje.

OziExplorer - fragment ekranu programu z mapą, trackiem i waypointami

Udostępniam natomiast szlaki turystyczne w postaci tracków z uwagi na ich znaczną długość.

Docelowo powstanie pełna baza szlaków pieszych, rowerowych, konnych i ścieżek dydaktycznych - proszę o cierpliwość.
Tracki powstają przy użyciu map topograficznych 1:25 000 więc ich wiarygodność jest wysoka.

Szlak Orlich Gniazd
Szlak Warowni Jurajskich
Pierścień Jurajski

Szlak Wierzchowie - Jerzmanowice
Szlak Rzędkowicki
Szlak Kroczycki
Szlak Krzeszowice - Okleśna
Szlak im. Barbary Rychlik
Szlak Smoleń - Udórz
Szlak Choroński
Szlak Walk 7 Dyw. Piechoty Wrzesień 1939

Szlak Myszków Światowit - ośrodek Orle Gniazdo

   

Ścieżki Dol. Racławki - Wąwóz Stradlina
Ścieżki Dol. Racławki - Wąwóz Zbrza
Ścieżki Dol. Racławki - Wąwóz Żarski
Ścieżka przyrodniczo leśna - Puszcza Dulowska

Zamki i Strażnice Jurajskie